ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

بی شک نام تری دی مکس را قبلا شنیده اید. این نرم افزار که یکی از معروفترین محیط های طراحی 3بعدی به شمار می رود به شما امکان ساخت پویانمایی ها ، مدل ها ، بازی ها و تصاویر و آبجکت های سه بعدی را می دهد. گفتنی است که در این نرم افزار ما چندین نوع آبجکت مختلف داریم که برخی از آن ها عبارتند از آبجکت سه بعدی ابتدایی و ساده ،  آبجکت سه بعدی بسط داده شده ، آبجکت دو بعدی ، دوربین و . که در ادامه این مقاله ما قصد داریم که شما را با کلیات ساخت یک آبجکت در تری دی مکس آشنا کنیم.

 

نحوه ایجاد باکس

اولین گام در طراحی 3 بعدی با تری دی مکس ، ایجاد یک جعبه یا همان Box می باشد. در واقع باکس یک شکل هندسی اولیه در این نرم افزار می باشد که به صورت های مربعی و مستطیلی موجود بوده و در تری دی مکس نیز در بخش standard primitives جای داده شده است. لازم به اشاره می دانیم که بیشتر این مدل های هندسی که در این بخش جای گرفته اند معمولا در مبحث مدلسازی مورد استفاده قرار می گیرند که در مقالات آینده به تکمیل در رابطه با آن ها سخن به میان خواهیم آورد.

باکس را از دو طریق می توان در تری دی مکس ایجاد نمود که عبارتند از :

1- Create Panel>Geometry>Standard Primitives>Object Type>box

2- cart>Standard Primitives>box

 

ازجمله خصوصت های آبجکت ها در نرم افزار تری دی مکس ، این است که در این محیط هر آبجکت پارامتر های مخصوص به خود را دارا می باشد. یعنی به شکل آبجکت های سه بعدی چون مکعب و کره و … همچنین لازم به اشاره است که پارامترهای تری دی مکس بیشتر جنبه هندسی آن شی می باشد مانند طول، عرض، ارتفاع و . از جمله پارامتر هایی که توسط یک لیست بازشونده برای هر آبجکت قابل دسترسی و تغییر خواهند بود عبارتند از :

پارامتر length : این بخش مربوط به تعیین طول مکعب ( یا آبجکت سه بعدی مشابه ) می باشد.

پارامتر width: در این قسمت عرض مکعب ( یا آبجکت سه بعدی مشابه ) تعیین می گردد.

پارامتر height: ارتفاء مکعب ( یا آبجکت سه بعدی مشابه ) توسط این گزینه تعیین می شود.

پارامتر length segment: تنظیمات مربوط به سگمنت طول آبجکت می باشد.

پارامتر width segment: برای تعیین سگمنت عرض آبجکت استفاده می شود.

پارامتر height segment: سگمنت ارتفاء را از اینجا می نشانیم.

گزینه generate mapping cords : تعیین می کند که آیا محتوا برای نگاشت متریال باید ایجاد شود یا خیر.

گزینه real-world map size : تعیین می کند که آیا متریال ساخته شده باید در اندازه واقعی باشد یا خیر.

 

شیوه ساخت

پس از اجرای مراحل بالا ، دکمه Box به رنگی متفاوت تغییر می نماید. این یعنی که شما با موفقیت دستور باکس برای ساختن یک مکعب را در تری دی مکس انتخاب نموده اید و حال نرم افزار منتظر است که یک باکس جدید طراحی نمایید. انجام این کار می تواند در هر کدام از پنجره های دید ( view port ) توسط شما صورت پذیرد لیکن ما پیشنهاد می کنیم که این کار را ابتدا در پنجره پرسپکتیو انجام دهید و این پنجره را برای ایجاد اولین آبجکت خود انتخاب نمایید. برای انجام این کار وقتی دکمه ی box  فعال است در پنجره دید پرسپکتیو ابتدا مقطع مکعب را مشخص می کنید. جهت مشخص نمودن این مقطع ابتدا در یک نکته کلیک کرده و در حالی که دکمه موس را پایین نگه داشته اید ، موس را به نقطه دیگری برده و طول و عرض را از این طریق معین سازید. حال که طول و عرض را تعیین نمودید کلید موس را رها کنید تا مقطع ثابت شود.

هم اکنون خواهید دید که پس از رها نمودن دکمه با تکان دادن موس ارتفاء مکعب تغییر می نماید. حال ارتفاء را به اندازه دلخواه تعیین کرده و برای ثبت آن یک بار کلید چپ مس را کلیک کنید. جالب توجه است که با انجام این عملیات اعداد موجود در پنجره ها نیز تغییر می نماید که شما می توانید به عینه تغییرات آن ها را در منو فوق الذکر  ( command panel )مشاهده نمایید.

نکته اول : با نگه داشتن کلید ctrl کیبورد ، مقطع مکعب شما به صورت مربع در می آید یعنی طول و عرض آن برابر می شود .

نکته دوم : در رول آوت creation method دو حالت وجود دارد ابتدا box که به صورت پیش فرض فعال است و همین روالی که طی کردیم را شامل می شود و روش cube که اگر این گزینه را فعال کنید شکل ما به صورت مکعب مربع تشکیل می شود ( طول، عرض و ارتفاع برابر می شود )

همچنین برای وارد نمودن باکس از روشی دیگر که با استفاده از کیبورد صورت می پذیرد می توان استفاده نمود. برای اجرای این روش شما تنها لازم است که در قسمت Keyboard Entry در آغاز پارامتر های مربوط به طول ، عرض و ارتفاع سگمنت های مکعب خود را تعیین نموده و پس از آن مختصات نقطه دلخواهتان را به صورت سه مقدار x y x وارد نمایید. پس از ورود این مقادیر تنها کافی است که دکمه  create را کلیک کنید تا مکعب در محل دلخواه و با اندازه دلخواه رسم گردد.


گلچین بی نظیر از مطالب وب سایت های ایرانی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آواز پر جبرئیل جاسک نگـــر|نگرشی نو به فرهنگ و ادب بلوچی| سیمابین رمان نویسی هنری تخلیه تخیل ماهین هنر دروغی درباره ی فلزیاب KS-700 شیعه گرافیک